Cestica
U najsjevernijem dijelu smjestila se Općina Cestica, mjesto dobrih vina i prekrasnih vidikovaca
Njezine granice, kao i granicu sa Slovenijom, uvelike određuje prirodni tok rijeke Drave. Ove rječne obale su među najočuvanijim i najdivljijim u Europi. Drava stoga s pravom nosi nadimak „Europska Amazona“, a dio te divljine možete iskusiti upravo na području Cestice—počnite je istraživati kod Ribičke kuće u Velikom Lovrečanu. Kao kontrast nizinskom i plodnom području uz rijeku Dravu, južni dio općine namreškan je zagorskim brežuljcima, prepunim vinogradima i zelenim šumama. S gotovo svakog vrha cijeli krajolik nadgleda jedna od brojnih impozantnih crkvi, a ujedno su ovo i prekrasni prirodni vidikovci s kojih pucaju pogledi na sve strane svijeta.
Vinica
Općina Vinica poznata je po brojnim kurijama i dvorcima. Nanizani su jedan do drugog u centru, a s vrha brežuljka nadgleda ih višestoljetna utvrda
Nekada jedno od najvećih trgovišta u ovom prostoru, Vinica je oduvijek bila mjesto susreta i druženja. Tome je, naravno, pridonijela i duga tradicija vinogradarstva i uživanja u dobroj kapljici. Stoga, kad posjetite Vinicu vidjet ćete dokaze o njezinoj staroj povijesti na svakom koraku. Zidovi starog grada i nakon više stoljeća podsjećaju na važnu obrambenu ulogu u vrijeme opasnog srednjeg vijeka. Kurije i dvorci svjedoče o vremenima brojnih velikaša koji su voljeli živjeti u Vinici. Brojni izvori vode i "perišča" podsjećaju na nekadašnju svakodnevicu viničkih seljaka. Ukratko, Općina Vinica povijesna je riznica na otvorenom.
Maruševec
Zelenilo i šarenilo pejzaža u Općini Maruševec, povijest simbolizirana predivnim i očuvanim dvorcem, ali i duboka povezanost sa starim običajima koji su danas življi nego ikad
Otkrijte koje su plemićke obitelji stolovale u dvorcu Maruševec, koliko je stara prekrasna crkva sv. Jurja i tko je mitološki „Zeleni Jura“, hodajući grm koji uz glazbu i ples svakog proljeća tjera zlo i najavljuje plodnu godinu. Tu je i stara tisa ispred kurije u Čalincu, jedan od najvećih primjeraka u Hrvatskoj i zaštićena kao spomenik parkovne arhitekture. Prekrasna priroda i bogata baština čine Maruševec zanimljivim odredištem za opušteno istraživanje.
Petrijanec
Općina Petrijanec smještena je u dravskoj ravnici. Njezini glavni aduti su: očuvana divljina obala Drave, rimska baština i poznato lovište u kojeg su dolazili grofovi, kraljevi i predsjednici.
Zbog brojnih arheoloških nalaza i termalnog izvora, pretpostavlja se da je na lokaciji današnjeg mjesta Petrijanec bilo rimsko naselje ili odmorište Aqua Viva. Potvrdili su to i brojni mještani kada bi, pripremajući temelje za svoje kući, nerijetko nailazili na rimske novčiće ili pak cijele sarkofage. No iako je nam je taj dio još misteriozan, ono što je sigurno nalazi se u petrijanečkoj zelenoj oazi, Zelendvoru. Oduvijek omiljeno izletište plemićkih obitelji koje su u svoja zelendvorska lovišta rado pozivale i svoje prijatelje. Stoga je Zelendvorom svojevremeno lovio i sam nadvojvoda Franjo Ferdinand, a nešto kasnije Josip Broz Tito. Danas je Zelendvor mjesto opuštanja u prirodi uz dobru hranu obližnjeg restorana.
Donja Voća
Šumoviti brežuljci općine Donje Voće pozivaju svakog putnika da zastane i nauživa se ljepote. No ako ste spremni ući malo dublje u šumu, otkrit ćete pravi biser: spilju Vindiju.
Osim veličine i ljepote, Vindija je značajna i u paleontološkom i arheološkom smislu. Naime, ovo je jedno od svjetski najvrednijih i najslavnijih nalazišta neandertalaca. Ne čudi da su i praljudi rado boravili u ovako slikovitom kraju koji je inspirirao većinu umjetničkih djela slavnog naivca Slavka Stolnika. Kad ste već ovdje, u Donjoj Voći još posjetite etno kuću s virtualnom stvarnošću, prošećite oko crkve plavog krova i one druge koja je dio europske mreže "Stope svetog Martina."
Klenovnik
Najveći dvorac u Hrvatskoj smjestio se upravo na Sjeveru Zagorja. O njegovoj slavi i veličini svjedoči i natpis: Neka stoji dom taj dok mrav ne ispije more i kornjača ne obiđe svijetom.
Ovo još uvijek impozantno zdanje, koje je prije kasnijih adaptacija imalo 90 soba i s ogromnim okolnim perivojem, posljednjih je stotinjak godina bolnica. No ovaj spomenik nulte kategorije ujedno je i simbol mjesta Klenovnik i cijele općine. Osim dvorca, u ovoj ćete općini pronači i prirodne atrakcije poput Velike špilje, poznate i kao Mačkove špilje. Za prave ljubitelje povijesti ili pak dobrih vidikovaca, zanimljivo odredište je kapela sv. Vuka. Ovo je najjužnija kapela posvećena tom svecu, inače popularnom na njemačkom govornom području, a do nje vodi lijep put s kojeg se, svakim novim metrom nadmorske visine, otkrivaju sve ljepši pogledi.